Bizim Hikâyemiz

Havuzlu Asmazlar Konağı, Karabük’ün turistik ilçesi olan ve Osmanlı mimarisinin karakteristik özelliklerini yansıtan Safranbolu’da bir Turing işletmesidir.

Bölgenin en büyük konağı olan ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından satın alınarak aslına uygun şekilde restore edilen Havuzlu Asmazlar Konağı, 1988 yılında Safranbolu’nun ve Anadolu’nun ilk geleneksel butik oteli olarak açılmıştır.

Binaya ismini veren havuzlu salonu, geleneksel tarzda döşenmiş odaları, serin sofaları ve yeşil bahçesiyle oldukça geniş alana sahip olan Konak,  geleneksel Osmanlı üslubunu yansıtmaktadır.

Havuzlu Asmazlar Konağı, günümüzde Turing’in işlettiği butik otel şeklinde hizmet vererek tarihi atmosferden uzaklaşmadan otantik bir ortamda konaklamak isteyen misafirlerine eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Konak, konumu itibariyle Yemeniciler Arastası’na, Eski Çarşı’ya, Tarihi Saat Kulesi’ne, Köprülü Mehmet Paşa Camii’ne, Cinci Hamamı’na 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Havuzlu Asmazlar Konağı’nın Tarihçesi

Osmanlı sivil mimarisinin nadide örneklerinden olup 1994 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınan Safranbolu Evleri, bugünkü yapısını 18 ve 19. yüzyıllarda kazanmıştır. Osmanlı mimarisinin yazılı olmayan kuralı neticesinde Safranbolu’da hiçbir ev diğerinin manzarasını kapatmadan, tabiat ile uyumlu bir şekilde inşa edilmiştir.

Havuzlu Asmazlar Konağı da bu denge sonucunda eski çarşı merkezine yakın bir konumda inşa edilmiş olup ilk sahiplerinin, tımar beylerinden Hüseyin Ağa olduğu bilinmektedir. Zamanında konağın çevresi bağlık olduğundan, bu bölgeye halk arasında beyin bağı denmiş ve günümüzde ise konağın bulunduğu sokak “Beybağı” olarak kalmıştır.

Sonrasında Kazan Türklerinden olup Eskipazar’a yerleşen “Ağsımazlar” ailesi konağı satın almış ve yıllar içerisinde çevresine başka konaklar da yapmışlardır. Halk arasında dilden dile konağa ve aileye Asmazlar denmeye başlanmıştır.

Büyüklüğü sebebiyle uzun süre boş bırakılıp ardından tekel deposu olarak kullanılan atıl vaziyetteki Havuzlu Asmazlar Konağı’nı 1975 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu satın almış, 1988 yılında restorasyon çalışmalarını tamamlayarak Anadolu’nun ilk butik oteli olarak hizmete açmıştır.

Giriş katında bulunan ve konağa ismini veren havuzlu salon, yaklaşık 100 metrekare genişliğinde olup ahşaptan oyma tavanı ve yaklaşık 2 metre derinliğindeki meşhur havuzu ile gelenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Konağın salonundaki aslanağzı musluklu iç havuz; serinlik vermesi, muhtemel yangınlara karşı su deposu olarak kullanılması ve konuşulan konuyu içeride muhafaza etmesi bakımından kullanılmakta olup akan suyun sesi ile dinlenmek isteyen misafirlere güzel bir atmosfer sunmaktadır.

Arka bahçe girişinde bulunan mahzen katında, konağın otantik büyük ocağının da yer aldığı 60 kişilik yemek salonu yer almaktadır.

Safranbolu evlerinin aslına uygun kalarak günümüze ulaşmış yegâne örneklerinden olan Havuzlu Asmazlar konağı, o dönemin mimarisini ve yaşama kültürünü tatmak isteyen misafirlerine kapılarını açmaktadır.

Özgün mimari,
dönemin konak yaşamı...

12

KONUK ODASI

4

KÖŞE ODA

1

BEY ODASI